Naše babky to vedeli! Čaj z MESIAČIKA ľudské telo miluje

09.11.2015 17:16

Nechtík lekársky má v „rodine“ domácich liečivých bylín popredné miesto. Už naše prababičky vedeli, že mesiačik – ako nechtík nazývali – dokáže vyliečiť akýkoľvek neduh. Zázračná bylinka dorastá do výšky 30 až 60 cm. Jej kvety žiaria žltou alebo oranžovou farbou. Listy sú šťavnaté a pri dotyku lepkavé. V minulosti slúžil nechtík aj na predpovedanie počasia. Hovorievalo sa, že ak sa ráno o siedmej kvety z ničoho nič zatvoria, ešte v ten deň príde silný lejak.

V ľudovom liečiteľstve sa zbiera celá rastlinka – teda kvety, listy aj stonka. Na nechtík sa vyberte za jasného slnečného počasia, lebo vtedy má najväčšiu liečivú silu. V záhradách ho možno zbierať až do neskorej jesene, kým naňho nezaútočia škodcovia.

Účinky nechtíka:

-     prečisťuje krv

-     upravuje krvný obeh

-     hojí rany

-     tlmí bolesti rôzneho druhu

-     lieči zápaly ciev a kŕčové žily

-     predchádza vzniku rakoviny a pomáha tiež pri zotavovaní sa z onkologického ochorenia

-     odstraňuje plesne

-     harmonizuje tráviaci trakt, lieči vredové ochorenie

-     eliminuje zápaly v hrubom čreve

-     posilňuje imunitu

 

Z nechtíka si spravte chutný čaj, tinktúru, masť alebo sedací kúpeľ. Obzvlášť účinná je masť. Vyrobiť si ju môžete aj doma. 4 plné hrste nechtíka sa nadrobno narežú. Zohrejte 500 g čistého sadla a vložte doň bylinku. Nechajte zovrieť, potom odstavte a dajte vychladnúť. Prikrytá masť sa nechá cez noc stáť, na druhý deň sa prefiltruje cez ľanové plátno do čistej nádoby.