Na Ondreja sa ČARUJE. Naše prababičky veštili z halušiek aj olova. Prečítajte si, akým spôsobom

26.11.2017 08:43

 

Na Katarínu odštartovali takzvané stridžie dni. Naši predkovia počas nich čarovali, kúzlili, nazerali do tajov osudu. Osobitné úkony sa realizovali aj na Ondreja, teda 30. novembra. 

 

Chlapci sa obliekli za žobrákov, začiernili si tváre sadzami a plašili dievčatá. Vraj preto, aby boli odvážnejšie. Ženy párali perie a rozprávali si hrôzostrašné príbehy. Fantázii sa v tomto smere medze nekládli. 

 

Mladuchy čarovali – obľúbená bola ľúbostná mágia. Ak chceli vedieť, kto sa stane ich vyvoleným, uvarili takzvané halušky lásky. Do každej z nich zavarili meno dedinského junáka. Tá haluška, ktorá vyplávala na povrch ako prvá, prezradila meno ich nastávajúceho. Jedna haluška ostávala prázdna. Ak pri konkrétnom dievčati vyplávala ako prvá, znamenalo to, že ostane na ocot, čiže sa nikdy nevydá. 

Okrem haluškového kúzlanie sa praktizovalo aj veštenie z olova. Liatím horúceho materiálu do vody sa vytvárali rozmanité obrazce, z ktorých ženy vykladali osud. 
Chcete túto praktiku vyskúšať na vlastnej koži? Postup je jednoduchý. Do kovovej nádobky s drevenou rukoväťou dajte rybárske olovo a roztavte ho nad plameňom sviečky. Keď je kov roztopený, môžete prikročiť k liatiu. Do ľubovoľnej nádoby dajte studenú vodu a kov do nej opatrne lejte. Pozor, nie z výšky! Asi po piatich minútach olovo stuhne a vy budete môcť odliate kúsky vybrať a začať s veštením. Samozrejme, dbajte na bezpečnosť. A tu sú významy niektorých obrazcov:
-Rovný pásik – spokojný život bez problémov a prekážok
-Vlnitý pásik – prekážky, peripetie a bariéry 
-Kruh kompletný, teda bez prerušenia – finančný zisk /čím viac kruhov sa vytvorí, tým viac šťastia pritečie do života/
-Dva kompletné kruhy, ktoré sa vzájomne spájajú – získanie lásky alebo uzatvorenie manželstva 
-Kruh prerušený – finančné straty /čím viac nekompletných kruhov sa vytvorí, tým viac životného nezdaru vás čaká/ 
-Dva prerušené kruhy, ktoré sa vzájomne spájajú – rozchod s milovanou osobou 
-Kríž – smrť blízkeho 
-Vták – dobrá správa na ceste
-Had –nevera 
-Ihličnatý strom – závažný zdravotný problém

 

Magickými úkonmi nikdy nezasahujte do slobodnej vôle iného človeka. Otočí sa to proti vám.