Čary na Barboru. Počas kúzelného dňa môžete utužiť manželstvo či partnerstvo

01.12.2016 11:38

 

Takzvané stridžie dni sú v plnom prúde. Prajú rituálom, duchovnej práci, vešteniu. Kúzelné úkony môžete vyskúšať aj na Barboru...

 

Mladuchy sa počas tohto dňa obliekli do bielych odevov, pomúčili si tváre a s husími perami vymetali kúty domácností. Úkonom vyháňali z príbytkov temné sily – duchov aj démonov. Na Horehroní chodili chlapci po domoch „oceľovať“ - s kúskami ocele vinšovali zdravie a vitalitu. Do navštívených domácností tak vniesli vitalitu a uzdravujúcu energiu. 


Deň Barbory prial aj ľúbostnej mágii. Ak chceli mať dedinské dievčatá veľa nápadníkov, pred východom slnka museli okolo domu nasypať zem z mraveniska so slovami „koľko mravencov, toľko mládencov“. V starých čarodejníckych spisoch sa nachádza aj tento úkon – dievča bažiace po milencovi musí odlomiť triesočku z troch kostolov, troch krčiem a troch soľných skladov. V odvare z týchto ingrediencií sa má umyť priamo na dedinskom chodníku. Prvý junák, ktorý prejde cez vyliatu vodu, jej ponúkne manželstvo. 


Chtivosť u chlapcov zvyšovali mladé čarodejnice aj špeciálnymi afrodiziakalnymi odvarmi z bylín. Nešetrili kôprom, vanilkou či rozmarínom.