Stop zimným chorobám!


 

Poznáte to - ráno vás po odchode do práce "ošľachne" studený vietor zmiešaný s dažďom či snehovými vločkami, v mestskej hromadnej doprave na vás "hodí" svoje bacily nezdravo vyzerajúci spolucestujúci a večer počas nákupov striedate vyhriate priestory obchodov s chladným exteriérom, a tak telu spôsobujete permanentné šoky. Situácie, s ktorými sa v zimných mesiacoch stretáva každý z nás. Tí odolnejší, ktorí dbajú na silnú imunitu, strach pred virózami mať nemusia. Opatrní by však mali byť ľudia s ohrozenou obranyschopnosťou organizmu. A zvlášť takí, ktorí sú nonstop pod vplyvom stresu. Telo je cez zimu slabšie a zraniteľnejšie, a preto ho denno-denne "atakujú" drobní, no silní nepriatelia s radov vírusov a bacilov. Výsledok? Nachladnutie, chrípka alebo zápal dýchacích ciest. Ak už človeka "napadnú", zväčša siaha po klasických medikamentoch. Samozrejme, klasika je klasika, no netreba zabúdať, že organizmus sa vám viac poďakuje za prírodné liečivá. A tých je naozaj neúrekom...

*P R E C H L A D N U T I E

Príznaky:
- bolesti hlavy
- výtok z nosa alebo upchatý nos
- bolesti hlavy
- zvýšená teplota
- občasný kašeľ

Prevencia:
Denný prísun vitamínu C, najlepšie v prírodnej podobe. Najviac "céčka" majú čierne ríbezle, jahody a pomaranče. Nezabúdajte na pravidelnú konzumáciu cesnaku.

Liečba:
- Upchatý nos "oslobodíte" kvalitnou inhalačnou zmesou. Do misy s horúcou vodou pridajte 4 kvapky rozmarínu a eukalyptu a prikrytý dekou sa nad zmesou dobre naparte. Dutiny vyčistí aj šálka horúcej cibuľovej polievky.
- S bolesťami hrdla "zatočí" kloktanie slanej vody, do ktorej pridajte za lyžicu medu a trocha citrónovej šťavy. Siahnite po šalviovom alebo tymianovom čaji.
- Bolesti hlavy tlmí čaj z rozmarínu. Pomôže tiež masírovanie spánkov vo výške očí alebo stláčanie akupresúrneho bodu medzi obočím nad nosom. Silné migrény potláča bylinka králik rimbaba.
- Teplotu "zrazíte" chutným lipovým čajom.
- Pri kašli pomôže popíjanie horúcej hruškovej šťavy alebo si uvarte nápoj z jablčníka. Do šálky s vriacou vodou dajte niekoľko lístkov, vylúhujte 10 minút a užívajte 1 čajovú lyžičku 3-krát denne.

*C H R Í P K A

Príznaky:
- celková slabosť
- vysoká teplota
- bolesť svalov
- potenie a zimnica
- suché a bolestivé hrdlo
- dýchacie ťažkosti
- silné bolesti hlavy

Prevencia:
Ideálna je trojkombinácia prírodných liečiv, a to vitamínu C (minimálne 100 miligramov denne), echinacey a hlivy ustricovitej. Kúpte si každý prípravok zvlášť alebo sa popýtajte lekárnika, či má k dispozícii medikament zložený zo všetkých troch liečiv.
V boji proti chrípke pomáha aj prečistenie pečene. Dôležitý orgán likviduje v krvi baktérie a vírusy, a preto musí byť v poriadku. Aspoň 2 týždne si každé ráno dajte lyžicu extra panenského olivového oleja s trochou citrónovej alebo pomarančovej šťavy. Pečeň sa vám poďakuje aj za čaj zo pšenice.

Liečba:
- Slabosť tela a bolesti svalov zmiernite čajom z túžobníka. Veľa oddychujte.
- Pri vysokej teplote popíjajte rumančekový čaj.
- Bodku za bolesťami hrdla dajú cesnakové kapsule, užívajte 1 až 4 denne. Zdravý prípravok si môžete urobiť aj sami - do horúceho šalviového čaju vytlačte strúčiť cesnaku a popíjajte.
- Výborným liečivom na kašeľ je čerstvo vytlačená šťava z čiernej reďkovky. Pri produktívnom kašli siahnite po čajoch z divej čerešne alebo bazy čiernej. Pomôcť môže aj vonný kúpeľ - do vane pridajte niekoľko kvapiek yzopu a tymianu pri silnom kašľaní; pri suchom kašli si zvoľte divozel a sladké drievko.

*D O B R É   R A D Y   N A D    Z L A T O   -   P O S I L N I T E    I M U N I T U

Prevencia je vždy lepšia než "zápasenie" s už vypuknutou chorobou. S nasledujúcich šiestich rád stačí pravidelne dodržiavať štyri a vaše telo bude dostatočne chránené pred nepriateľskými bacilmi a vírusmi.

1. Hýbte sa a športujte. Nikde nie je napísané, že počas zimných mesiacov musíte tráviť dni medzi štyrmi stenami. Telo bude vďačné za prechádzky, chôdzu s palicami, beh či plávanie. Stačí 30 minút denne.

2. Dbajte na zdravú pečeň, ktorá telo chráni pred škodlivinami. V zimných mesiacoch obmedzte bravčové mäso, konzervy a alkohol. Naopak, pite veľa ovocných alebo zeleninových štiav. Pečeň čistí čaj z pestreca mariánskeho. Blahodarne na ňu pôsobí chren, jablká a jačmenné krúpy.

3. Z jedálnička vynechajte cukor. Nielenže ničí vašu imunitu, ale spôsobuje aj prekyslenie organizmu.

4. Vyživujte svoje črevá, pretože práve v nich sa nachádzajú "pomocníci" chrániaci telo pred útokmi vírusov. Jedzte veľa kyslej kapusty, ktorá je najlepším prírodným probiotikom. Obsahuje laktobacily a veľké množstvo vitamínu C.

5.Otužujte telo, ideálna je vlažná sprcha. Aspoň raz za týždeň zájdite do sauny.

6. Doprajte si kvalitný spánok, relaxujte a meditujte. Prihláste sa na kurz jogy alebo pozitívneho myslenia. Pamätajte, že veľkým nepriateľom imunity je stres, takže ak sa dá, vyhýbajte sa mu.