Biely jed v kuchyni

 

Priberáte? Máte tráviace ťažkosti? Bojujete s každodennou únavou? Trpíte depresiami? Všetky tieto problémy môžu mať spoločného menovateľa - nadmernú konzumáciu cukru.
Biely "materiál" v sypkej alebo kryštalickej podobe sa stal v posledných desaťročiach drogou číslo jeden. Podľa niektorých lekárov je cukor rovnako nebezpečný ako alkohol alebo tabak. Žiaľ, nenachádza sa len v sladkostiach, ale výrobcovia ho začali umelo pridávať aj do iných potravín. Zistili, že sladšie produkty idú na odbyt oveľa rýchlejšie - ľudia si na sladké potraviny zvykli a príjemnou chuťou na jazyku zaháňajú smútok, každodenné starosti i citovú prázdnotu. Veď už naše babičky nás pri núkaní bohate pocukrovanými buchtami nabádali slovami  "Oslaď si život, dieťa!"
Pojem "cukor" sa skloňuje aj v ezoterických kruhoch. Vizionári tvrdia, že jeho spotreba bude pribúdať, pretože taký je cieľ mocenských skupín riadiaciach svet. "Presladení" ľudia, ktorí sa nechajú omámiť cukrom, nevystrkujú "rožky" a kráčajú s davom. Jednoducho povedané, biely jed im zatemňuje myseľ a sú jednoduchšie manipulovateľní. Navyše, vplyvom nadmernej konzumácie cukru zomierajú mladší, takže ako dôchodcovia nezaťažajú štátne rozpočty.
O škodlivosti rafinovaného cukru sa začalo hovoriť už v päťdesiatych rokoch minulého storočia, keď známy doktor William Cody Martin označil biely "materiál" za jed, ktorý škodí oveľa viac než tuky.

Rafinovaný cukor spôsobuje v prvom rade obezitu, a to pre masívne množstvo kalórií. Zvyšuje sa hladina cukru v krvi, čím narastá riziko cukrovky. Pribúdajú poruchy metabolizmu, v tele vznikajú kvasinky a hnilobné procesy, čo sa v konečnom dôsledku môže podpísať pod vznik onkologických ochorení. Cukor zaťažuje pečeň i obličky, takže sa v organizme hromadia škodlivé látky. Telo ochudobňuje o vitamíny a minerály, napríklad o vápnik, ktorý je dôležitý na správnu činnosť kostí a zubov. Výsledkom je osteoporóza a zubné kazy.

Hoci sa hovorí, že sladkosti dodajú človeku energiu, pravda je iná. Jednoduché cukry síce "zaktivizujú" telo, ale je to len na chvíľku. Častou konzumáciou cukru sa organizmus "zašpiní" a to vyvoláva pocity únavy a energetickej vyšťavenosti. Cukor zvyšuje hladinu adrenalínu, čo môže viesť k podráždenosti a hyperaktivite, najmä u detí.

Podľa odborníkov by mal bežný človek prijať denne približne 60 gramov cukru. V skutočnosti je to dvakrát toľko. Priemerný Slovák zje alebo vypije počas roka v potravinách okolo 40 kilogramov cukru!

Väčšina z nás sa s tvrdením, že biely cukor je jed či droga, už určite stretla. V médiách, u lekára, pri diétach. Vieme to, ale maškrtenie nám za to stojí. Siahame po sladkej rozkoši v zákuskoch, čokoládach, koláčoch, mede, džemoch. Oveľa menej si však uvedomujeme, že cukor obsahuje množstvo ďalších výrobkov, napríklad salámy, majonézy, kečup, ranné cereálie, zdravo sa tváriace celozrnné tyčinky s bielou tukovou polevou či obľúbené jogurty a tvarohy.
Je dôležité rozlíšiť jednoduché a zložité cukry. Jednoduché cukry - monosacharidy - pracujú v tele rýchlo, pretože majú vysoký glykemický index. Znamená to, že organizmu rýchlo dodajú energiu a nenútia ho siahať po vlastných tukových zásobách. Z monosacharidov priberáme.
Polysacharidy, čiže zložené cukry sú pomalé, pretože energia z nich sa do tela vstrebáva postupne a lepšie nás zasýtia. Majú nižší glykemický index. Tieto cukry obsahuje ryža, chlieb, cestoviny a celozrnné cereálie.

Ak teda chcete žiť zdravšie a pomôcť svojmu telu, obmedzte cukor na minimum, alebo ho z jedálnička vypustite úplne. Radšej si zvoľte trstinový cukor, ktorý obsahuje viac fruktózy. V obchode sa však nenechajte oklamať! Hnedý cukor ešte nemusí byť trstinový. Za niektorými hnedými cukrami sa skrýva klasický biely "materiál", do ktorého spracovateľ pridal hnedé farbivo.
Z alternatív odporúčame med, javorový sirup alebo stéviu.